Består av

 

pappa Joakim

(8 september 1966)

mamma Ellen

(27 mars 1972)

 

(26 februari 1995)

(9 juli 1999)

Viggo

(7 april 2004)

Vega

(8 augusti 2008)

 

Hushållet inkluderar även hunden Molle samt katterna Tyson och Melissa,

men Sotis och Plutten är tyvärr inte längre med oss.


Noli comedere umquam nivem crocinam


Släktnamnet WIHLSSON härstammar från

Wilhelm Karlsson*,

 

född 1881 i Öh by i Borgsjö, Medelpad, och gift med Signe Lindström 1904. Tillsammans fick de barnen Magnus Wihlsson (1909-1976), Gustaf Wilhsson och Karin Wilhelmsson. Magnus Wihlsson var Joakims farfar.

*) bilden är tagen den 21 mars 1921 och är hämtad ur 1881 års män”, Porträtt och biografier samlade och utgivna av N. S. Lundström, Stockholm, 1922, Victor Pettersons Bokbinderiaktiebolag


Arbeten och motsvarande

Joakim

Auktoriserat patent-, varumärkes- och designombud (inför EPO, hos Patentombudsnämnden och IPS respektive inför OHIM),

delägare i Bjerkéns Patentbyrå KB, Stockholm

Ellen

Sjuksköterska på Södersjukhusets hudmottagning, Stockholm

Saga

Har just slutat högstadiet på Johan Skytteskolan i Långbro. Nu väntar Kunskapsgymnasiet!

Svea

HögstadieltjejJohan Skytteskolan i Långbro

Viggo

Har just gått ut förskoleklassen på Herrängens skola

Vega

Pigg dagistjej på förskolan Lillskogen i Långsjö


Fotoalbum  -  klicka även här

Gärdserum, den 21 maj 1994

 

15 år senare är vi lite äldre och många fler…

 

 

 

Syskonen Wihlsson, Svea, Viggo, Saga och Vega den 13 augusti 2008

Viggo och mamma, den 6 september 2008

 


YO! Them homies ’re taggin’ the hood! [24 augusti 2003]


STOR snögubbe [29 januari 2006]

 


Visby, Fiskargränd [18 augusti 2005]

 

Blommigt Svea-bylte

Par i (Ä)ss

Svea och Saga i sängen

Saga


Viggo på Tofta strand
[16 augusti 2005]

 


Länkar vi rekommenderar

Google

Fotosidan

Dilbert

Svenska namn

”Ovanliga” svenska förnamn

Patman


Här kan Du nå oss

 

wihlsson@joelle.se

+46(0)8 99 72 74

wihlsson.com

wihlsson.se

Joakim

joakim@wihlsson.se

+46(0)70 521 5297
Call me!

joakim.wihlsson.se/

Ellen

ellen@wihlsson.se

+46(0)70 586 6978

wihlsson.se/ellen

Saga

saga@wihlsson.se

+46(0)70 521 5237

wihlsson.se/saga

Svea

svea@wihlsson.se

+46(0)76 317 9658

wihlsson.se/svea

Viggo

viggo@wihlsson.se

+46(0)8 99 72 74

wihlsson.se/viggo

Vega

vega@wihlsson.se

+46(0)8 99 72 74

wihlsson.se/vega

 

Tillbaka till överst på sidan


Senast uppdaterad 2012-08-23